Darovanje krvi v Trbovljah

Redne tedenske krvodajalske akcije so ob petkih v prostorih Centra za transfuzijsko dejavnost Trbovlje (v stavbi Splošne bolnišnice Trbovlje), in sicer od 7.30 do 11.00. Krvodajalci dobijo točen termin, ko se prijavijo na odvzem. Telefonska številka: 051 649 350.

Kdo je lahko krvodajalec?

Krvodajalec je lahko vsakdo, ki je trdnega zdravja, brez večjih zdravstvenih težav v preteklosti. Da bi zavarovali tako dajalca in njegovo zdravje, kot tudi prejemnika pred prenosom bolezni ali zdravilnih sestavin, ki bi lahko bile za pacienta usodne, moramo pred samim odvzemom upoštevati določene omejitve:

Starost: Krvodajalec mora imeti vsaj 18 let in ne več kot 65 let. Izjemoma s pisnim privoljenjem staršev oz. skrbnikov in soglasjem zdravnika se lahko udeleži krvodajalske akcije tudi krvodajalec/ka, starejši od 17 let.

Časovni presledek med odvzemi: Pri dajanju polne krvi mora biti presledek med odvzemi vsaj 3 mesece za moške in 4 mesece za ženske.

Telesna teža: mora biti nad 50 kilogramov.

Polnokrvnost: je pogoj, da je občan lahko krvodajalec. Moški mora imeti hemoglobin vsaj 135g/l oz. hematokrit najmanj 41%, ženske hemoglobin vsaj 125g/l oz. hematokrit najman 38%. Po presoji zdravnika je lahko krvodajalec odklonjen tudi zaradi visokih vrednosti hemoglobina oziroma hematokrita.

Anamneza in pregled pri zdravniku: Na podlagi anamneze in pregleda pri zdravniku ocenimo, kdo je lahko krvodajalec. Zdravnik pri tem upošteva rezultate prejšnjih meritev in izpolnjenega vprašalnika.

Včasih smo v dvomu in bi sicer želeli dati kri, vendar se bojimo, da bo naša kri bolniku škodila. Tedaj lahko pri pogovoru z zdravnikom razjasnimo dvome ali pa se odločimo za zaupno samoizključitev.

vir: Zavod za transfuzijsko medicino

Krvodajalstvo

Rdeči križ Slovenije redno organizira krvodajalske akcije in motivira krvodajalce k darovanju krvi že od leta 1953. Z Zakonom o Rdečem križu Slovenije iz leta 1993 pa mu je država podelila javno pooblastilo. Krvodajalstvo je človekoljubna dejavnost, ki se izvaja v skladu z načeli prostovoljnosti, brezplačnosti in anonimnosti ter zajema vse aktivnosti motiviranja, obveščanja, organiziranja, izobraževanja in pozivanja krvodajalcev na krvodajalske akcije za zagotavljanje nacionalne oskrbe s krvjo.

 

Cilj Rdečega križa je zagotavljati tolikšno število krvodajalcev, da bo učinkovito zadostilo potrebam zdravstva po krvi. 

 

Krvodajalstvo natančno opredeljuje Zakon o preskrbi s krvjo (Ur.l..RS, št. 104/2006), proste dneve pa določa 169. člen Zakona o delovnih razmerjih.

 

V Sloveniji statistično vsakih 5 minut nekdo potrebuje kri. Po odstotku krvodajalcev med prebivalstvom (5%) se uvrščamo v evropsko povprečje.

 

Trenutne zaloge krvi v Sloveniji lahko vsak spremlja na http://www.daruj-kri.si                                                                                                                                                             

 

 

Darovanje organov in tkiv

Darovanje organov in tkiv po smrti za namen zdravljenja je odločitev, za katero bi bilo prav, da bi o njej razmišljali za časa življenja in v krogu najbližjih. Vsak človek že za časa življenja lahko svojo odločitev zabeleži kot "oporoko". 

Darovanje organov je najvišja oblika pomoči sočloveku. Skladno z Zakonom o pridobivanju in presaditvi delov človeškega telesa zaradi zdravljenja (Uradni list RS, št. 56/15 z dne 29. 7. 2015) se lahko za opredelitev darovanja delov telesa opredeli oseba, ki je starejša od 15 let (oziroma manj s privolitvijo zakonitega zastopnika).

Območna združenja Rdečega križa Slovenije so tudi prijavna mesta s pooblaščenimi osebami za podpis izjav - opredelitev volje posameznika, da po svoji smrti postane darovalec organov in tkiv.

Pristopno izjavo za darovanje organov in tkiv po smrti lahko izpolnite na RKS - Območno združenje Trbovlje v času uradnih ur.

Z mesecem novembrom 2018 pa je po novem možna tudi ELEKTRONSKA OPREDELITEV.

Oseba, ki želi izvesti postopek e-opredelitve potrebuje veljavno spletno digitalno potrdilo izdano v Sloveniji. Prvi korak je povezava na spletno mesto eUprava http://e-uprava.gov.si/. Na prvi strani so vsebine razdeljene po področjih in v zavihku "Vsebine" izberemo "Sociala, zdravje, smrt", znotraj tega pod-področje "Zdravje" in znotraj tega aktivnost "Darovanje organov. Tu sta na voljo vlogi za opredelitev oziroma preklic.

 

"Ne čakaj, postani darovalec."

 

Več informacij:

trbovlje.ozrk@siol.net

03 56 67 740

 

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.