Krvodajalec je lahko vsakdo, ki je trdnega zdravja, brez večjih zdravstvenih težav v preteklosti. Da bi zavarovali tako dajalca in njegovo zdravje, kot tudi prejemnika pred prenosom bolezni ali zdravilnih sestavin, ki bi lahko bile za pacienta usodne, moramo pred samim odvzemom upoštevati določene omejitve:
Starost: Krvodajalec mora imeti vsaj 18 let in ne več kot 65 let. Izjemoma s pisnim privoljenjem staršev oz. skrbnikov in soglasjem zdravnika se lahko udeleži krvodajalske akcije tudi krvodajalec/ka, starejši od 17 let.
Časovni presledek med odvzemi: Pri dajanju polne krvi mora biti presledek med odvzemi vsaj 3 mesece za moške in 4 mesece za ženske.
Telesna teža: mora biti nad 50 kilogramov.
Polnokrvnost: je pogoj, da je občan lahko krvodajalec. Moški mora imeti hemoglobin vsaj 135g/l oz. hematokrit najmanj 41%, ženske hemoglobin vsaj 125g/l oz. hematokrit najman 38%. Po presoji zdravnika je lahko krvodajalec odklonjen tudi zaradi visokih vrednosti hemoglobina oziroma hematokrita.
Anamneza in pregled pri zdravniku: Na podlagi anamneze in pregleda pri zdravniku ocenimo, kdo je lahko krvodajalec. Zdravnik pri tem upošteva rezultate prejšnjih meritev in izpolnjenega vprašalnika.
Včasih smo v dvomu in bi sicer želeli dati kri, vendar se bojimo, da bo naša kri bolniku škodila. Tedaj lahko pri pogovoru z zdravnikom razjasnimo dvome ali pa se odločimo za zaupno samoizključitev.
vir: Zavod za transfuzijsko medicino